Najlepsze na świecie desery bez pieczenia i do pieczenia. Można nimi zdobyć serca wszystkich gości
Ciasto na herbatnikach, bez pieczenia, z dodatkiem bitej śmietany i truskawek.
400 g herbatników (petit beurre, z ząbkami)
200 g masła (miękkiego)
ok. 300 g truskawek
500 ml śmietanki 36% z kartonika (b. zimnej)
4 łyżki cukru pudru
1 op. śmietan-fix
150 g wiórków kokosowych
BUDYŃ
1 litr mleka
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
2 żółtka
2 łyżki likieru kokosowego, 2 łyżki likieru amaretto
Odlać 1 i 1/2 szklanki mleka i dokładnie wymieszać je (np. rózgą) z mąką pszenną i ziemniaczaną, cukrem, cukrem wanilinowym, żółtkami oraz likierami jeśli ich używamy.
Resztę mleka zagotować (dokładnie, aż zacznie kipieć), następnie wlewać do niego mieszankę mleka, mąki i żółtek, jednocześnie energicznie mieszając. Zmniejszyć ogień i zagotować co chwilę mieszając.
Po zagotowaniu gotowy budyń odstawić z ognia, przelać do czystej miski i całkowicie ostudzić (na wierzch można położyć folię spożywczą aby nie zrobił się kożuch). Miskę z budyniem można schładzać w garnku z zimną wodą.
Miękkie masło ubijać przez ok. 3 minuty aż się napuszy, następnie stopniowo, w krótkich odstępach czasu, dodawać budyń ciągle ubijając.
Formę o wymiarach 20 x 30 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Układać warstwami na przemian herbatniki i krem budyniowy, otrzymując 4 takie warstwy, na wierzchu ma być warstwa kremu.
Na ostatniej warstwie kremu położyć pokrojone na plasterki truskawki. Ubić śmietankę 36% z cukrem pudrem na sztywny krem, na koniec zmiksować z fix-em. Wyłożyć na truskawki i posypać wiórkami kokosowymi. Schłodzić w lodówce bez przykrycia. Udekorować resztą truskawek.
2 PORCJE
40 g gorzkiej czekolady
1 łyżka cukru
1 jajko
szczypta soli
Do dekoracji: wiórki czekoladowe lub owoce
Do podania: np. ciasteczko migdałowe
Czekoladę połamać na kosteczki i rozpuścić w kąpieli wodnej, ostudzić. Żółto utrzeć z cukrem na biały puszysty krem, wymieszać z ostudzoną ale płynną czekoladą.
Białko ubić z dodatkiem soli na sztywną pianę. Połączyć z masą czekoladową delikatnie mieszając łyżką. Nałożyć do szklaneczek i wstawić do lodówki na min. godzinę.
Można posypać wiórkami czekoladowymi lub pokrojonymi truskawkami, malinami i podawać z ciasteczkiem migdałowym.
Wegańskie lody z bananów
Lody można zrobić z dodatkiem kawy (naturalnej lub zbożowej) lub mleka roślinnego, np. migdałowego, kokosowego. Jeśli lody nie muszą być wegańskie można też dodać mleko krowie lub jogurt naturalny.
3 banany
50 ml ostudzonej kawy lub mleka roślinnego
opcjonalnie, do posypania np. OWSIANA KRUSZONKA (pieczemy samą kruszonkę bez owoców) lub GRANOLA
Banany obrać, pokroić na plasterki, rozłożyć na talerzu wyłożonym papierem do pieczenia i włożyć do zamrażarki na minimum 3 godziny.
Zmrożone banany włożyć do pojemnika blendera (stojącego kielichowego lub ręcznego "żyrafy"), dodać ostudzoną kawę lub mleko lub jogurt i zmiksować do uzyskania gładkiej masy, co chwilę należy zamieszać. Na początku banany będą twarde i trudne do zmiksowania, ale z czasem będą miękły i powstanie "plastyczna" masa.
Nałożyć do miseczek i podawać, opcjonalnie z kruszonką, granolą, sosem owocowym, itp.
Szybki i łatwy!
Spód można też zrobić z gotowych ciastek, dokładnie pokruszonych i wymieszanych z łyżką roztopionego masła.
100 g mąki (pszennej lub ryżowej)
3 łyżki cukru
60 g zimnego masła
500 g twarogu sernikowego
250 g ricotty (lub mascarpone)
2/3 szklanki cukru
1 budyń śmietankowy (w proszku) ok. 40 g
1 cukier wanilinowy
1 jajko
ORAZ
150 g malin (świeżych lub mrożonych)
3 łyżki cukru
opcjonalnie świeże maliny do dekoracji lub listki mięty
Do miski wsypać mąkę, dodać cukier oraz pokrojone w kosteczkę zimne masło. Rozcierać masło palcami aż powstanie drobna kruszonka. Zagnieść ciasto łącząc składniki w jedną część.
Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Spód i ok. 1 cm boków formy wylepić ciastem, wstawić do lodówki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.Wstawić formę z ciastem i piec na złoty kolor przez ok. 15 minut.
Zmiksować twaróg z ricottą lub mascarpone, z cukrem, budyniem w proszku i wanilią. Następnie dodać jajko i jeszcze raz zmiksować do połączenia się składników.
Maliny zmiksować ręcznym blenderem z dodatkiem cukru i przetrzeć przez sitko pozostawiając na nim pesteczki i uzyskując gładki mus malinowy.
Na podpieczony spód wyłożyć masę serową, na wierzchu łyżeczką wyłożyć mus malinowy, jedna porcja obok drugiej z zachowaniem ok. 1/2 odstępów. Mmusu jest dużo więc wykładając go zanurzamy łyżeczkę w masie serowej aby więcej go się zmieściło. Następnie za pomocą cienkiego patyczka lub wykałaczki robimy w masie kilka "ósemek", i nadajemy fantazyjny kształt wzorkom.
Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 30 minut, do ścięcia się masy serowej. Wyjąć z piekarnika i ostudzić, można schłodzić przez 1 godzinę. Udekorować świeżymi malinami jeśli takie mamy lub listkami mięty.
Czekoladowe muffinki bez białej mąki. Z bananem i jogurtem naturalnym.
9 SZTUK
1 duży banan
140 g jogurtu naturalnego
4 łyżki miodu
1 jajko
1 i 1/2 szklanki mielonych migdałów
2 łyżki mąki ryżowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki kakao
4 łyżki wiórków kokosowych
4 łyżki posiekanych orzechów
50 g ciemnej czekolady
Opcjonalnie: 2 łyżeczki nasion chia lub siemienia lnianego
Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Standardową formę na muffiny wypełnić 9 papilotkami.
W jednej misce dokładnie rozgnieść widelcem banana z jogurtem naturalnym. Następnie dodać miód oraz jajko, wszystko wymieszać widelcem.
W drugiej misce wymieszać mielone migdały, mąkę ryżową, sodę, kakao, wiórki kokosowe i orzechy.
Do suchych składników dodać mokre i p.owoli mieszać widelcem lub łyżką tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Nałożyć ciasto do 9 papilotek, posypać posiekaną czekoladą i piec przez ok. 25 minuty. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Muffinki nie wyrastają ponad poziom papilotki, środek może się troszkę zapaść.